Balíčkovanie

Na uchovanie kvalitnej, krásnej a dlhej srsti vo výstavnej kondícii srsť natáčame alebo inak povedané balíčkujeme. Tento úkon je vhodný pri všetkých dlhosrstých plemenách ako napr. yorkšírsky teriér alebo maltezák.

Doporučený postup balíčkovania srsti

Psa vykúpeme, podľa potreby a zvyku dáme kondicionér alebo zábal, opláchneme. Srsť dôkladne vyfénujeme aby nezostala vlhká. Zauzlenú a zamotanú srsť opatrne vyčešeme. Po vysušení je nutné nechať psíka voľne pobehovať, aby vlas stratil prirodzenou cestou prebytočnú vlhkosť.

Je nutné dať pozor na dlhé fúzy a vlasy sťahujúce sa do vrkoča. Tie treba fixovať ich froté gumičkou. Psíka nepúšťame venčiť, znečistená a vlhká srsť sa nedá kvalitne a bez poškodenia zapracovať do balíčkov.

Pripravíme si potrebné veci – olej na balíčkovanie (spray alebo kvapky), balíčkovací papier, balíčkovacie igelity, gumičky malého priemeru, kefky a hrebene. Nesmieme zabudnúť na vhodnú podložku. Na nej sa pes bude cítiť bezpečne a nebudú mu utekať nohy.

Najvhodnejší je kus koberca, ktorý nám pokryje pracovnú plochu a nevlní sa pri manipulácii zo zvieraťom. Zachovanie tejto podmienky je nutné hlavne v prípade, keď balíčkujeme psíka prvý krát v jeho živote – toto väčšine jedincov prináša nemalú námahu a stres.

Samotné balíčkovanie uskutočňujeme podľa rady chovateľa. Každý chovateľ má svoje zvyky a je pravdepodobné, že sa návody jednotlivých chovateľov budú mierne líšiť. Základ však bude rovnať.

Balením spracovávame srsť do balíčkov tak, aby sa neničila pri pohybe psíka. Dbáme pritom na prirodzený smer rastu srsti, hlavne v podpaží a na hrudi.Cieľom je dosiahnutie maximálne ochrany srsti a pohodlie psíka.

Samotné balíčkovanie psa

 Každý vytvorený prameň prečešeme, podložíme pásom balíčkovacieho papiera, zakvapkáme olejom alebo iným balíčkovacím prípravkom a zabalíme najprv ako list a potom zarolujeme a zafixujeme  primerane utiahnutou gumičkou. Týmto vznikne jeden balíček.

Ako balíčkovať

Dbáme na to, aby z balíčku po zabalení nevykukovali končeky srsti – tie sa potom olamujú. Príčinou vykúkania môže byť krátky baliaci papier.

Balíčkovanie začíname od hlavy, kde uvoľníme, froté gumky zväzujúce fúzy a vrkoč dáme preč a vytvoríme z nich balíček na hlave. Ďalšie dva balíčky vytvoríme po stranách ňufáku (fúzy) a štvrtý na brade. Tým zamedzíme okusovaniu srsti na hlave, keďže práve na hlave sa srsť zle pestuje – prichádza do styku z vodou a potravou a fúzy sa ľahko ohrýzajú.

Pokračovať budeme od opačného konca psa – od chvosta. Ďalší balíček vytvoríme na chvoste, na zadnej nohe hore a dole, srsť pod análnym otvorom rozdelíme chodníčkom a pokiaľ je dosť dlhá, tak ju pridáme do balíčku hore na zadnej nohe.

Jednotlivé balíčky pri balíčkovaní

V prípade že máme ešte iba šteniatko, alebo má váš pes má po strihaní nedostatočne dlhú srsť urobíme pod zadočkom zvláštny balíček, ktorý meníme z hygienických dôvodov podľa potreby. Pokračujeme po oboch stranách tele až na krk, na predných končatinách vytvoríme podľa potreby 1-2 balíčky. V prípade väčšieho psíka dorobíme ešte jeden balíček za tým prvým na ňufáku. Voľnú srsť na ušiach a pred nimi tiež zabalíme.

Doplníme balíčku na hrdle a na hrudi – opäť v počte potrebnom podľa veľkosti zvieraťa. V týchto miestach je treba venovať prečesávaniu a úprave balíčkov zvýšenú pozornosť, pretože tu sa srsť plstnatí najčastejšie. Radšej robíme balíčky menšie a vo väčšom počte. Na záver psíka polozíme na chrbát a dorobíme balíčky na bruchu.

Tak a srsť je zabalíčkovaná

Neoddeliteľnou súčasťou balíčkovania je výber vhodného oblečenia, materiálu i strihu. Psík je do neho oblečený po zabalíčkovaní a má ho na sebe prakticky stále. Tento oblek chráni nielen balíčky pre poškodením, ale i psíka samotného, ktorý sa môže v nestráženom okamihu za čokoľvek o balíček zachytiť.

Týmto spôsobom upravujeme srsť psíka približne jeden krát týždenne, ale v zásade podľa potreby môžeme interval skrátiť alebo predĺžiť. Oblečenie je vhodné meniť častejšie, rovnako aj baličky na hlave meníme najlepšie každý deň. Ostatné balíčky na tele ponechávame vždy do ďalšieho kúpania.

Zdroj: http://www.jork-bessy.estranky.cz/

↑ Hore