Strihanie srsti

Strihanie srsti psov je remeslo, ktoré nemá ďaleko od umenia. Precízne ostrihaný psík spĺňa všetky estetické požiadavky na kvalitné umelecké dielo.

Strihanie si vyžaduje nielen dokonalé zvládnutie techniky strihania srsti, ale aj znalosť štandardu upravovaných plemien - strihač by mal vedieť zdôrazniť charakteristické znaky psíka.

Pokiaľ má ísť strihaný pes na výstavu, strihač by sa mal ukázať v najlepšom svetle, ale i keď je to len bežné strihanie, mal by vedieť psíka stále primerane ošetriť a upraviť.

Strihanie srsti psov

Strihanie je oddeľovanie, skracovanie, upravovanie čí formovanie srsti psov špeciálnymi nožničkami alebo strojčekom na strihanie.

Niekedy sa stáva, že takáto úprava nie je iba estetická záležitosť, ale je nevyhnutná s ohľadom na zdravie psíka. Nesprávne upravený pes (keď sa pes napr. ostrihaný napriek tomu, že sa má trimovať), alebo vôbec neupravený, trpí na rôzne kožné problémy. 

Úprava srsti psov strihaním pritom nie je žiadnou chvíľkovou módou. Vyvíjala sa postupne už od 16. storočia, keď sa vo Francúzsku začali strihať pudlíky, a vyvíja sa i naďalej. V nedávnej dobe sa začínajú pre účely výstav upravovať početné plemena s dlhou a dlhšou srsťou. Nejde pritom o typický strih, ale často iba o jemnú, citlivú doúpravu srsti, ktorá rozhoduje o najlepších umiestneniach na stupňoch víťazov

Príprava psa pred príchodom do psieho salónu

Zakaždým pred návštevou psieho salónu je potrebné svojho psíka čo najlepšie vykefovať a vyčesať hrebeňom. Pokiaľ si nenecháte vykúpať psíka v salóne, mali by ste tak urobiť vy sami.

Pred namočeným srsť čo najlepšie vykefujte. Namočte srsť a našampónujte kvalitným šampónom pre psov. V masírujte šampón do srsti, chvíľku počkajte a psíka opláchnite. Srsť by mala po opláchnutí „škrípať“ medzi prstami.

Kondicionér pred strihaním nepoužívajte. Čo najlepšie psíka vysušte osuškou a vyfénujte. Pri fénovaní je dobre občas cez srsť prejsť kefou. Čim lepšie je pes pripravený, tým lepšie bude ostrihaný.

Tak, to je základ čo by ste mali vedieť o strihaní psov. Teraz môžete vyraziť do najbližšieho salónu a nechať si vášho psíka pekne ostrihať.

↑ Hore