Trimovanie

Trimovanie je špeciálna úprava srsti hrubosrstých plemien psov. Ich srsť totiž nepozná bežný cyklus vypadávania podľa ročných období, ale dorastá a odumiera priebežne po celý rok. Doslovný preklad tohto slova z angličtiny znamená pretrhnúť , obrezať.

Trimovanie sa skladá z vytrhávania odumretej srsti (vrátane korienkov), ktorá sama nevypadá. Správne trimovaným psom nepadá srsť.  Vďaka trimovaniu srsť hrubne a stáva sa odolnejšou voči vplyvom okolia. Pokiaľ sa hrubosrsté plemeno ostrihá, čo znamená že nedojte k výmene chlpov, jeho srsť splstnatie a stráca svoju ochrannú funkciu.

Vzhľadom k celkovej štruktúre chlpu je i samovoľné vypadávanie obtiažne a práve trimovaním sa tento nedostatok vykompenzuje. Srsť sa vďaka nemu lepšie regeneruje, pravidelne dorastá, pôsobí zdravo a sviežo.

Kedy začať s trimovaním srsti psov

Na trimovanie je nevyhnutné aby si psík zvykol.  Mal by to brať ako pravidelnú súčasť starostlivosti o neho. Prvá úprava touto technikou by mala zažať v 6 mesiacoch. V tomto období bude úprava pomerne jednoduchá, psa nebude nijako stresovať.

Za predpokladu, že budete trimovanie pravidelne opakovať, vznikne u psa pravidelný návyk. Frekvenciu by ste mali zvoliť podľa rýchlosti dorastania srsti. Pozor, nikdy však netrimujte pred vznikom nového srstnatého podkladu!

Trimovať doma alebo isť zo psíkom do salónu?

Salón pre psov môže byť výhoda, pokiaľ sa trimovaniu potrebujete priučiť, alebo ak ste ho ešte nerobili. Trimujú tu profesionáli, ktorý majú za sebou veľa skúseností. Keďže strihač je tiež iba človek, aj u neho sa môže prejaviť akýsi stereotyp pri práci.

Pri výbere salónu vám preto pomôžu osobné odporučenia, celkový charakter salónu, spôsob práce. Ak sa rozhodnete salón zmeniť, tak ten nový navštevujte už v období, keď pre váš estetický výsledok nie je až tak dôležitý.

Chovatelia, ktorý svojho psa pravidelne vystavujú, takmer výhradne preferujú domácu úpravu vzhľadu. Takýto psíčkari na výstavách sami vidia, čo porotci hodnotia najviac a tomu sa potom snažia prispôsobiť vzhľad svojho psíka.

Trimovanie alebo strihanie?

Trimovanie a strihanie sú 2 rozdielne veci. Strihaním srsť iba skracujeme, pričom trimovaním  podporujeme celkovú obnovu a zdravý vývoj. A nielen to. Môžeme ľahko odstrániť nedostatky a vyzdvihnúť pozitíva postavy.

Nutná výbava pri trimovaní

Spočiatku si vystačíme s minimom nástrojov. Stačia dva trimovacie nože rôznej hustoty. Pozor však na to, že nové sú veľmi ostré. Ďalej budeme potrebovať efilačné nožnice, trimovací kameň (pemzu) , jedny veľké a jedny malé sponovacie nožnice.

Profi chovateľom sa ešte hodí trimovací stôl. Je to stojan, do ktorého sa pes „ukotví“ a vy získate voľné ruky.

Trimovanie srsti psov

Pokiaľ sa pred trimovaním rozhodnete pre kúpeľ, použite šampón a kondicionér pre psov. Srsť zbavenú nečistôt rozčešte. U niektorých plemien je však zjemnenie srsti pred výstavou nežiaduce. V takýchto prípadoch je preto vhodné začať s úpravou srsti najmenej 2 týždne až 2 mesiace pred výstavou.

Psíka po umytí ľahko vyfúkajte fénom a rozčešte. To ako upravíte hava a miera strihu srsti je značne individuálna a môže byť ovplyvnená buď estetickým cítením majiteľa, alebo štandardmi pre vaše plemeno. Dôležité je zachovať súmernosť všetkých partií a zohľadniť fyziológiu psa.

  • Hlava a krk
    - Použijete hrebeň s hrubým vzorom.
    - Vytrimujte prerastenú srsť okolo hlavy, pod očami a bradou.
    - Okolo uši srsť starostlivo vytrimujte a zastrihávajte do tvaru. Je to dôležité predovšetkým u vchodu do ucha, zvukovod sa nezaparí a nevzniknú zápaly.
    - Ak je pes v uchu tetovaný, malo by to byť čitateľné
    - Na predhrudi, sa u niektorých plemien necháva pruh srsti.
  • Trup
    - Potrebujete vhodný, redší hrebeň.
    - Postupujte od bokú k hornej časti.
    - Pri úprave viac dbajte na farebné prechody, kvalita srsti sa v týchto miestach môže líšiť. Postupujte od bielych k tmavších odtieňom.
    - Brucho vystriháme tak, aby sme psa opticky zoštíhlili. Bočné chlpy krátime, pred spodnou časťou naopak predĺžime.
  • Citlivé miesta
    - K úprave použite pemzu, je na tieto partie vhodnejšie, poprípade môžete ešte použiť efilačné nožnice.
    - Pri práci s pemzou postupujte jedným ťahom od konečníku až ku slabinám
  • Chvost
    - Opäť použite efilačné nožnice.
    - Koreň chvostu zvýrazníme prestrihnutím, musí sa od konca ku špičke zužovať a tvoriť „vlajku“.
    - Je nutné zachovať symetriu.
  • Nohy
    - Efilačnými nožnicami upravíme tvar a prestriháme chlpy medzi pazúrikmi (obmedzíme tak tvorbu zápalov).
    - Vrchnú časť upravíme nožnicami tak, aby vznikol tvar labky.

Na záver úpravy si prehliadnite celé telo psa a dorovnajte asymetrie nožničkami. Celkový vzhľad musí pôsobiť prirodzene a mal by rešpektovať štýl jednotlivých plemien. I keď sa celý proces môže javiť zložite, po určitej dobe vám ani vášmu psovi nebude robiť žiadny problém.

↑ Hore